CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen’den 23 Nisan Mesajı

0
231

Cumhuriyet Halk Partisi Silivri İlçe Başkanı Berker Esen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Berker Esen mesajında, ”Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, gençlik yıllarından itibaren kurduğu “Demokrasi” düşü, bundan tam 102 yıl önce bugün, hâkimiyeti kayıtsız şartsız millete devretmek üzere açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’yle gerçeğe dönüştü.

Mustafa Kemal, “Ben her kerameti Meclisten bekleyenlerdenim” der. Meclisin sahip olduğu keramet ise şüphesiz “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesidir. Bu nedenledir ki Kurtuluş Savaşı’nı Mustafa Kemal’in liderliğinde ve dünyaya örnek olan eşsiz bir dayanışmayla kazanan milletimizin özgürlük ve bağımsızlığa ulaşma kararlılığının merkezi TBMM’dir.

Yurttaşları arasında hiçbir ayrım gözetmeyen, hiç kimsenin bir diğerinden üstün olmadığı, her vatandaşının eşit haklara sahip olduğu genç Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri Atatürk, bu kıymetli günü aynı zamanda çocuklara armağan ederek ebedi kılmıştır. Ulu Önder Büyük Atatürk, “Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözleri ile de belirttiği gibi güzel ülkemizi gelecek nesillere emanet etmiştir.

Unutulmamalıdır ki, milletin vekâletini taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin asli görevi, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek, ülkemizin dünyada söz sahibi olmasını sağlamaktır. Milletin meclisinin yetkilerinin törpülendiği, yetkilerin tek kişide toplandığı bir dönemdeyiz!

Bu yaşananlar tıpkı işgal yıllarında ki zifiri karanlık bir gece gibi… Ancak insanın hayatında sabahı olmayan gece yoktur. Unutmayalım ki şafağa en yakın an karanlığın en zifiri olduğu andır. Bugün yetkileri törpülenerek, elleri kolları kesilerek işlevsiz hale getirilmek istenen TBMM, yurdumuza vurulmak istenen prangayı mütareke döneminde kırdığı gibi yine milletin azim ve kararlılığıyla kıracaktır.

Sevgili çocuklar,
Sizler, bu güzel ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz. Baş öğretmenimiz Büyük Atatürk Cumhuriyetimizi ve onun yüksek ideallerini sizlere emanet etti. Bu nedenle 102 yıl önce neler yaşandığını, Ulu Önder Atatürk’ün neden ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtığını iyi öğrenmelisiniz. Cumhuriyetimizin temel ilkesi “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesidir.

Bu aynı zamanda “Bağımsızlık ve adalet” üzerine inşa edilmiş bir mirasın da temelidir. Bu mirası, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği “Muasır medeniyetler seviyesi” ve onun da ilerisine taşıyacak olan sizlersiniz.

Kıymetli çocuklar,
Memleketteki dahili ve harici bedhahlar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve fikirlerini unutturmaya çalışıyor. Bunun için cebren ve hile ile her alanda eşi benzeri görülmemiş bir saldırıyla Nutuk’u yasaklamaya, andımızı kaldırmaya çalışıyorlar.

Ancak sizler z kuşağı olarak Türkiye’mizin ve geleceğimizin teminatısınız. Bu bilinçle Büyük Atatürk’e ve fikirlerine bağlılığınızdan bir adım geriye atmadan demokrasi ve cumhuriyet mücadelemizi iktidara taşıyacaksınız.

Bu duygu ve düşüncelerle, dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocuklarımızın ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları başta olmak üzere 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına yetişen 115 mebusu ve sonrasında çalışmalara katılan diğer mebuslarımızı, vatanın bağımsızlığı uğruna can vererek şehit düşen güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyor, milletimizin güven ve huzur içerisinde özgürce yaşayabilmesi için bedel ödeyen kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle selamlıyorum.” Dedi.