CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen’den Gazeteciler Günü Mesajı

0
185

CHP Silivri İlçe Başkanı Berker Esen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısı ile yazılı mesaj yayımladı.

Berker Esen yayınladığı mesajında, Ülkemiz AKP’nin 19 yıllık iktidarı sonucunda bütün özgürlük alanlarında olduğu gibi basın özgürlüğü alanında da büyük bir gerileme yaşatmıştır. Keyfi uygulamalarda sınır tanımayan AKP, uyguladığı baskı ve hukuksuzluğun en fazla gözlendiği alanlarda medya ve basın ilk sıralarda yer almaktadır.

Ülkemizin tüm kurumlarıyla demokratikleşmesi gerekiyor. Basın hem özgürlüğünü kaybetti hem de sektör olarak zor bir döneme girdi. Medya patronu gibi davranan sarayın atadığı gazeteciler ekranda, gazete sayfalarında ve medya yönetimlerinde yer bulabiliyor. Saray hem dolaylı hem de doğrudan baskıyla muhalif yayınların yaşamasını engelliyor. Kampanya gazeteciliği yapan, iktidarın borazanı olan yayın organları ise devletin desteği ile büyüyor.

Bağımsız medyanın yaşaması artık iyice güçleşti. AKP işine gelmeyen her gazeteyi kapatma her televizyon kanalının ekranını karartma derdinde.

Değerli Basın Emekçileri,
Partimiz, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, layık oldukları şartlarını kavuşması için çalışmalarını sürdürmektedir. Medya mensupları en azından insani yaşam sürdürebilecek tüm haklarına yeniden kavuşmalıdır. Bu zor koşullarda mesleğini yapmaya çalışan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, Hasan Tahsin, Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Metin Göktepe, Ümit Kaftancıoğlu, Hrant Dink gibi görevi başında katledilen tüm basın emekçilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Berker Esen
CHP Silivri İlçe Başkanı