Haberden Tasarruf Olmaz: Yerel Basını Öldürmeyin

0
839

Cumhurbaşkanlığı’nın Tasarruf Genelgesi’ne karşı birçok ilde toplanan gazeteciler, kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması kararına ilişkin, “Haberden, bilgiden tasarruf olur mu?” dedi.

Gazeteciler, kamu kurumlarına günlük gazete alımının yasaklanmasına ilişkin yayımlanan Tasarruf Genelgesi’ne karşı Adana’da toplandı. Gazeteciler 40 derece sıcağın altında yapılan basın açıklamasında gazete alınmaması ve ilanların kısılması kararına karşı çıktı. TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, “Bu genelge zaten büyük zorluklar yaşayan yerel basına ölümcül darbe vuracaktır” dedi.

BASIN ANITI ÖNÜNDE ORTAK SES

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın düzenlediği basın açıklamaları İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Eskişehir’de eş zamanlı gerçekleştirildi. Adana’da 40 dereceyi aşan hava sıcaklığına rağmen açıklama açık havada Sanatçılar Parkı içindeki basın anıtı önünde gerçekleştirildi. TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya’nın okuduğu basın açıklamasına Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Çukurova Lobisi, bazı gazete sahipleri ve basın çalışanları da destek verdi. Ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi:

‘HABERDEN TASARRUF OLMAZ’

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan ‘tasarruf genelgesi’ ile kamu kurum ve kuruluşlarına gazete alınmaması, zorunlu ilânlar dışında ilân yayımlatılmaması yönünde talimat verildi. Tasarruf tedbiri adı altında alınan bu karar işçisiyle işvereniyle tüm basın camiasını derinden üzmüştür. Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu? Gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu karar tüm toplumun zararınadır. Öte yandan bu karar, pandemi, ekonomik kriz ve dijitalleşme ile zaten büyük zorluklar yaşayan yazılı medyaya ölümcül bir darbe vuracaktır.

Kamu kuruluşlarının abonelikleri ve ilânlardan başka bir geliri olmayan yerel gazetelere uygulanacak bu ambargo onların tek tek kapanmasına, yerel basında çalışan binlerce meslektaşımızın işsiz kalmasına neden olacaktır. Yerel gazeteler devletten destek beklerken bu genelge ile nefes alamaz hâle gelecektir.

‘GENELGENİN İPTALİNİ İSTİYORUZ’

Gazeteler bir kamu faaliyeti yürütmektedir. Haber hepimize ekmek ve su gibi lazımdır. Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının tesis edilmesi demokrasilerin gereğidir. Gazetecilerin işlevini yerine getirebilecekleri koşulların yaratılması hükümet edenlerin görevidir. Toplumun kültürel gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir. Kamu kuruluşlarına gazete aldırmayarak yapılacak tasarruf devede kulak bile olmayacaktır. Eğer tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır.

Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bu genelgenin iptalini istiyoruz. Başta yerel gazeteler olmak üzere medya kuruluşlarına daha fazla destek verilmesinin ülke demokrasisine katkı sunacağına inanıyoruz.”

Kaynak: Haberden tasarruf olmaz: Yerel basını öldürmeyin (gazeteduvar.com.tr)