Kuşları Öldüren Çelik Ağlar Söküldü

0
672

Silivri’de falezlere gerilen çelik teller, kuş yuvalarını da kapattı. Başta kerkenez olmak üzere kuş türlerinin ölümüne neden olan çelik ağlar, haberler üzerine söküldü.

Silivri’de falezlere heyelan tehlikesi nedeniyle çelik ağlar gerildi. Ancak bazı kuş türlerinin yaşam alanı olan falezler çelik ağla kapatılınca, kuş ölümleri başladı. Bu gelişme üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, çelik ağın kuş yuvalarının üzerine denk gelen bölümlerini söktü. 
Görevliler, kalıcı çözüm üretebilmek için çalışmaların süreceğini açıkladı.

KUŞ BİLİMCİLERLE TOPLANTI YAPILACAK

İBB Mimar Kontrol Mühendisi Filiz Ülker, falezlerde insan sağlığını korumak amacıyla ağlarla ilgili bir çalışma başlattıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Sonrasında Çevre Derneği’yle, Ali beylerle burada tekrar toplandık, onlar bize burada kerkenez kuşlarına yuvalarının bulunduğunu söyledi. Oralara delikler açmamızı istediler. Yaklaşık 30 – 35 santimetre genişliklerinde delikler açtık, onların rahatça gelip çıkmaları için. Ama sonrasında bugün buraya geldik. Hep birlikte toplandık. Bunların bize yeterli gelmediğini tekrar belirttiler ve şu anda da biz gördüğünüz üzere bütün kerkenez kuşlarının, yuvaların olduğu yerleri baştan başlayarak alta kadar söküyoruz. Bunlar artık rahatlıkla girip, çıkacaklar. Sonrasında tekrar kuş bilimcileriyle burası için nasıl bir çözüm yolu bulacağımızı tekrar oturup, konuşacağız ama şu anda ilk başta tabii acil olarak burası çünkü onların üreme yerleriymiş. Acil olarak söküme başladık.”

KORSAN: RAHATLIKLA YUVALARINA GİREBİLECEKLER

Silivri Çevre Derneği Başkanı Ali Korsan da “ İBB’nin Yapı İşleri Müdürlüğü ekipleri geldi mühendisleriyle beraber. Şikayetlerimiz doğrultusunda girişimlerimizden dolayı kerkenezlerin yaşam alanlarını tespit ettik. Deliklerin yetersiz olduğunu söylemiştim daha önce yazdığım dilekçelerimde. ‘Nasıl isterseniz sizin istediğiniz gibi delikleri açacağız’ dediler. Kuş gözlemcileriyle beraber kuş yuvalarının olduğu yerleri beş metreye bir buçuk metre civarında tellerin komple sökülmesini kararlaştırdık ve kesildi. Ve bütün kuş yuvalarının önündeki teller kaldırılacak. İleri tarihte ne yapabileceğiz diye oturup yeniden uzmanlarla bu konuyu değerlendireceğiz. Şu anda en azından kerkenezler yavrulama mevsimi olduğundan dolayı rahatlıkla yuvalarına girebilecekler” dedi.

Kaynak: Kuşları öldüren çelik ağlar sökülüyor (gazeteduvar.com.tr)