Prof. Dr. Orhan Şen’den Kritik Toz Uyarısı: 2 Gün Sokağa Çıkmayın

0
631

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Afrika’dan gelen toz taşınımına bağlı olarak yaşanan çamurlu yağışlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şen, ‘Nefes yoluyla alırsak bunu ciğerlerimizde tahribat yapabilir. Astım, KOAH hastalarından kalp hastalarına kadar etkileyebiliyor. Mantar ve bakterileri de ciğerlerimize kadar sokabiliyor’ dedi. Prof. Dr. Şen, ‘Bugün ve yarın işiniz yoksa dışarı çıkmayın. Hava alamayacaksınız çünkü, maske de çok fazla işe yaramıyor’ dedi.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Afrika’dan gelen toz taşınımı için önemli uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Şen, tozların solunum yoluyla alınması durumunda sağlık açısından olumsuz etkilerinin olacağını belirterek acil işi olmayanların önümüzdeki 2 gün dışarı çıkmaması gerektiğini söyledi.

İşte Prof. Dr. Orhan Şen’in açıklamaları:

Endişe edecek bir durum var tabii ki… Her sıradışı olayın doğaya etkisi oluyor. Türkiye’ye de bahar aylarında geliyor zaman zaman… Ege Bölgesi’nde çok fazla toz var bugün. İstanbul’da esasında o kadar fazla değil ama buna rağmen arabalarımızın üstü çamurluydu.

Prof. Dr. Orhan Şen duyurdu: Pazartesi gününe dikkat Kuvvetli yağış olacak..Prof. Dr. Orhan Şen duyurdu: Pazartesi gününe dikkat! Kuvvetli yağış olacak..

“MANTAR VE BAKTERİLERİ CİĞERLERİMİZE KADAR SOKABİLİYOR”

İnsan nefes alırken 5 mikrometrelik partükelleri burnunda tutabiliyor. Burun ve ağız yoluyla ciğerlerimize kadar gidebiliyor. Demir de var bu tozun içinde. Nefes yoluyla alırsak bunu ciğerlerimizde tahribat yapabilir. Astım, KOAH hastalarından kalp hastalarına kadar etkileyebiliyor. Mantar ve bakterileri de ciğerlerimize kadar sokabiliyor.

Son dakika… Prof. Dr. Orhan Şenden kritik toz uyarısı: 2 gün sokağa çıkmayın.

“İŞİNİZ YOKSA DIŞARI ÇIKMAYIN”

Tam bir hastalık havasındayız. Bugün ve yarın işiniz yoksa dışarı çıkmayın. Hava alamayacaksınız çünkü, maske de çok fazla işe yaramıyor. Batı’da yarın sabaha kadar devam ediyor. Anadolu’da, İç Anadolu ve Doğu’da yarın akşama kadar devam edecek. Nefes yolumuzla bu tozu almıyorsak bir sıkıntı yok. Solunum yoluyla almamamız lazım. Türkiye olarak söylüyorum acil bir işimiz yoksa dışarı çıkmayalım.

Toz taşınımı ne demek ve neden olur Toz taşınımı zararları için uzmanlardan uyarıToz taşınımı ne demek ve neden olur? Toz taşınımı zararları için uzmanlardan uyarı

Evde pencerelerden içeri girebilir o açıdan eve de dikkat etmek lazım.

“KUVVETLİ YAĞIŞLAR VAR”

Bugün Marmara’da yağış var, Ege Bölgesi ve Trakya’da kuvvetli yağışlar var. İstanbul’a da kuvvetli yağışlar gelebilir akşam üstü. Sıcaklıklar hafta sonuna doğru 20 dereceye kadar çıkacak. Nisan yağmurları devam ediyor ama sıcaklıklar düşük değil. Ege’de kuvvetli rüzgarlar da var, fırtınaya kadar çıkabilir. Buralarda da lodos yönünde fırtına olabilir.

Kaynak: Son dakika… Prof. Dr. Orhan Şen’den kritik toz uyarısı: 2 gün sokağa çıkmayın (hurriyet.com.tr)

Önceki İçerikAvrupa Futbolunda Büyük Ayrılık; Lig Kuruldu, İşte O 12 Takım
Sonraki İçerikİçişleri Bakanlığı’ndan 23 Nisan Açıklaması; Sokağa Çıkma Kısıtlaması 3 Gün Sürecek