Azerbaycan Hatasında Editörü Kovan TRT, ‘Atanıtkabir’ Skandalını Koronavirüs’e Bağladı

0
754

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde ekranlara verdiği KJ’de Anıtkabir yerine ‘Atanıtkabir’ yazan TRT, hatanın sebebini “Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemlerine” bağladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün yıl dönümü nedeniyle Anıtkabir’de yapılan töreni ekranlarına taşıyan TRT Haber yine bir canlı yayın hatasına imza attı. Anıtkabir yerine “Atanıtkabir” yazan TRT gün boyunca sosyal medyada eleştirildi.

TRT, konuyla ilgili bir açıklama yaparak hataların artmasının gerekçesinin Koronavirüs salgını olduğunu ileri sürdü. 

”Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri”

Hatanın 14 saniye sürdüğünün ve ivedilikle düzeltildiğinin belirtildiği açıklamada, hatanın kaynağı şöyle anlatıldı:

Çok aşamalı kontrollere rağmen, Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır. Hızlı yayıncılık refleksiyle yapılan bu hatadan ötürü üzüntülerimizi paylaşıyor ve tüm izleyicilerimizden özür diliyoruz.

Daha önce pek çok kez altyazı hatası yapan TRT, bu hataların faturasını çalışanlarına kesmişti.

Geçtiğimiz hafta Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili yapılan bir yayında “Azerbaycan Sivillere Saldırıyor” şeklinde altyazının ekranda çıkması üzerine kurum bir kez daha tepkilerin odağı haline gelmişti.

Konuyla ilgili Twitter’dan bir açıklama yapan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “İlgili personelin sözleşmesi feshedilmiş ve işine son verilmiştir. Olay, devletin ilgili birimleriyle de irtibatlı bir şekilde çok boyutlu soruşturulmaktadır” diyerek bir komplonun yaşanmış olabileceğini öne sürmüştü.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/azerbaycan-hatasinda-editoru-kovan-trt-atanitkabir-skandalini-koronavirus-e-bagladi,914068

Önceki İçerikSokağa Çıkma Kısıtlaması Geri Döndü: İstanbul ve Ankara’da 65 Yaş Üstünün Dışarı Çıkma Saatleri Sınırlandırıldı
Sonraki İçerikCumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Ebediyete İntikalinin 82.Yıl Dönümünde Saygıyla Andık