Gıda Fiyatlarında Artış Yoksulu Perişan Etti

0
465

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre, gıda fiyatları son 10 ayda yüzde 31,2, son 1 yılda ise yüzde 37 oranında arttı. Bu artışlar en çok, gelirinin büyük bölümünü gıdaya harcamak zorunda kalan yoksulları vuruyor. Yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye, zenginler ise et, balık ve deniz ürünlerine ayırıyor.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden fiyatlarını her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının ekim ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, söz konusu sepet için harcanan para ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,95 oranında azalırken, yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 31,2, son bir yıllık dönemde ise yüzde 36,9 oranında artış kaydetti.

YOKSULLAR EN ÇOK TAHIL VE SEBZEYE HARCIYOR

Araştırmada, yoksulların gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye, zenginlerin ise et, balık ve deniz ürünlerine ayırdığına da dikkat çekiliyor.

Ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonu ortaya koymayı amaçlayan çalışmaya göre, Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Diğer ülkelere göre miktar olarak çok az tüketilmesine rağmen, dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar ise gıda harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor.

Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 13,4’ü buluyor. Türkiye’de gıda için harcanan her 100 liranın 5,5 lirası tereyağı dışındaki yağlara,10,8 lirası meyveye, 15,1 lirası sebzeye, 6,1 lirası şeker, reçel, bal gibi gıda ürünlerine, 3,1 lirası çay ve kahveye, 3,6 lirası alkolsüz içeceklere, 2,2 lirası ise diğer gıda maddelerine ayrılıyor.

Birleşik Kamu-İş’in araştırmasında, Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son açıkladığı Hane Halkı Tüketim Harcaması araştırmasının sonuçlarına da dikkat çekiliyor. Buna göre, 2018 yılında Türkiye’deki en yoksul yüzde 20’lik kesim harcamalarının yüzde 28,7’ini gıda için yaparken, en zengin yüzde 20’lik kesim ise gıdaya yüzde 15,4 oranında pay ayırdı. Gıdanın harcamalar içerisindeki payı Türkiye genelinde ise yüzde 20,3 olarak ölçüldü. Birleşik Kamu-İş’e göre bu veriler, gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışların, harcamalarının büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan yoksulların enflasyonunu zenginlere göre çok daha fazla etkilediğini ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/gida-fiyatlarinda-artis-yoksulu-perisan-etti-320947