Silivri’den Çatalca’ya Uzanan Anastasios Surları Projesi Onaylandı

0
1914

Çatalca Belediyesi, Çatalca Kültür ve Turizm Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hazırlayıp sunduğu, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin de ortak olduğu Avrupa Birliği Projesi kabul edildi.

Çatalca’nın dünya mirası iki önemli eseri olan Anastasios Surları ve antik dönem su kemerleri projesi Avrupa Birliği fonlu projeler kapsamında onaylandı. Çatalca ve İBB Meclis Üyesi, Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Ahmet Rasim Yücel yaptığı duyuruda şunları belirtti;

AB de farklı kurumlarda konu üzerinde çalışan uzmanların bir araya gelerek kültürel mirasın sosyal ve eğitimsel değerinin toplumun bütünleşmesine olan katkısına yönelik çalışmalar, Toplumda kültürel miras konusunda farkındalık yaratılması, Arkeolojik siteleri ile halk arasında aktif bağların kurulması, Kültür alanındaki çalışmacıların ve öğrencilerin yerel kültürel mirasları ve AB ülkelerinde ki mirastan haberdar olması , mirası görünür kılacak metodolojilerin geliştirilmesi amaçlı bu iki önemli eserimizin yurt içi ve yurt dışı tanıtımları olacaktır. Projemizle ilgili nihai gelişmeler hakkında önümüzdeki günlerde alacağımız bilgiler sizlerle paylaşılacaktır. Bu projenin hazırlanmasında emeği geçen Çatalca Proje Ekibimizin tüm çalışanlarına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Antik Roma’da İstanbul’un Roma başkenti olarak belirlenmesinin ardından artan nüfus yoğunluğu ve su ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturduğu su yolu ve su kemerleri ile dünyanın üçüncü büyük savunma duvarı olan Anastasios Surları Trakya’nın en önemli dünya miraslarından.

Bir ucu Silivri’den başlayan ve diğer ucu Çatalca Evcik Plajı’nda son bulan Anastasios Surları Çatalca gibi aynı zamanda Silivri’nin de önemli miraslarından.

Silivri Belediyesi ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları da bu projelerle faaliyet göstermesini umuyor projede emeği geçen tüm kuruluş ve kişileri kutluyoruz.

Antik Su Kemerleri
Anastasios Surları

Kaynak – https://www.silivritarihder.com/post/anastasios-surları-ve-su-kemerleri-projesi-onaylandı

Önceki İçerikCHP İlçe Başkanlığından 30 Ağustos Ruhunu Yaşatmaya Devam Edeceğiz Mesajı
Sonraki İçerikU19 Genç Kız Milli Takımımız 2. Kez Avrupa Şampiyonu