Okyanusta 21 Milyon Ton Plastik Atık

0
1364

Atlas Okyanusu’nda yapılan bir araştırmaya göre 21 milyon ton atık okyanusu kaplamış olabilir. Araştırmacılar, bu miktarın tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu söylerken maskelerin en yaygın atık haline geldiğine dikkat çekti.

İngiltere Ulusal Okyanus Bilimi Merkezi, Atlas Okyanusu’nun ortasında, yüzeyden 200 metre derinliğe kadar olan bölümde plastik atık araştırması yaptı. İngiltere’den Falkland Adaları’na kadar yapılan araştırmada, bilim insanları her metreküp okyanus suyunda 7 bine yakın plastik parçacığı buldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Atlas Okyanusu’ndaki plastik miktarının 21 milyon ton olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, bunun yaklaşık bin konteyner gemisini doldurabilecek kadar büyük bir miktar olduğunu söyledi.

MASKELER YAYGIN ATIK HALİNE GELDİ

Araştırma ekibi okyanusun bu en uzak bölgelerinde bile kendini gösteren bulguların, ileride plastik parçacıklarının ekolojik ve çevresel zararlarını ölçmeye yardımcı olmasını umuyor. Manchester Üniversitesi’nden Jamie Woodward de araştırma sonuçlarının, okyanuslardaki mikroplastik atıkların tahminlerin çok üzerinde olduğuna işaret eden önceki araştırmaları tasdiklediğini belirtiyor.

Öte yandan koronavirüs salgınıyla birlikte tek kullanımlık maskelerin en yaygın plastik atık haline geldiği uyarısını yapıldı.

Kaynak:https://www.birgun.net/haber/okyanusta-21-milyon-ton-plastik-atik-312607