İnşaat İşçi Sağlığına Basarak Büyüyor

0
619

Sigortasızlığın en yaygın olduğu ve Covid-19 vakalarının en çok görüldüğü işkolu inşaat. Öte yandan sektör, faizlerin büyümesiyle beraber salgına rağmen hızla büyüyor.

Sigortasızlık oranının en yüksek olduğu sektör inşaat. Salgında da pek çok inşaat işçisi ya işten çıkarıldı ya da salgın koşullarında hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaksızın çalıştırıldı. İnşaat işkolunda mücadele eden sendikaların verilerine göre en az 100 inşaat işçisi Covid-19’dan hayatını kaybetti.

Bunlara karşılık faizlerin düşmesiyle artan konut talebi, sektörü hareketlendirdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, hazirandan sonra temmuz ayında da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçtiğini belirterek, “TÜİK’in temmuz ayı konut satış verileri henüz açıklanmadı ancak Hazır Beton Endeksi’miz temmuz ayında da inşaat sektörünün hız kesmeden faaliyetlerine devam ettiğini göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

THBB, inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan Hazır Beton Endeksi 2020 Temmuz Ayı Raporu’nu açıkladı.

Rapora göre, haziran ayında inşaat faaliyetleri tarihi zirveyi gördükten sonra temmuz ayı da olumlu geçti. Konut kredi faizindeki düşüş, konuta ilgiyi üst seviyeye çıkardıktan sonra inşaatlar hız kesmeden yoluna devam ediyor.

Hazır Beton Endeksi Temmuz Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde geçen yıla kıyasla olumlu bir tablo söz konusuyken inşaat faaliyetlerinde haziranda görülen zirveden sonra, temmuz ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yükseliş görüldü.

Geçen yıla göre Güven Endeksi’nde görülen artış yüksek olmasına rağmen endeks değerinin eşik değerin altında olduğu görülürken, rapor, Beklenti Endeksi’nin gelecek döneme ilişkin olumlu tabloyu ortaya koydu.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/insaat-isci-sagligina-basarak-buyuyor-311910