Sahip Çıkılmayan Tarih Sulara Gömülüyor

0
194

Dünyanın en eski antik kentlerinden biri olan Hasankeyf sulara gömülürken, bir tarih de yitip gidiyor.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ve insanları kendine hayran bırakan, mağaraları, binlerce yıllık eserleriyle tarih fışkıran kadim kent Hasankeyf, artık sulara gömülüyor.

Yaklaşık 12 bin yıl öncesine uzanan geçmişi ile dünya tarih mirasının en önemli kentlerinden biri olma özelliğine sahip Hasankeyf, baraj suları içinde kaybolmaya başladı.

Dicle Nehri üzerinde inşa edilen ve HES projesi kapsamında Ilısu Baraj Göleti altında kalacak olan tarihi antik kent Hasankeyf, çalışmalar bittikten sonra, baraj suları içinde kaybolmaya başladı. Birkaç hafta içerisinde antik kentin suların içinde kaybolacağı belirtiliyor.

Hazreti Ömer’in hilafeti döneminde İslam topraklarına katılan, Osmanlı dönemiyle beraber Hasankeyf olarak anılan kent, kayalara oyulmuş binlerce mağaradan dolayı ‘Mağaralar Şehri’ ya da ‘Kayalar Kenti’ anlamlarına gelen Hısn-ı Keyfa olarak da anılmıştır.

Hasankeyf’in en önemli tarihi eserlerinden olan Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Camii’nin minaresi taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camii ve minaresi özel bir sistemle Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınarak sulara gömülmekten kurtarıldı.

Kaynak:http://www.yenibatman.com/sahip-cikilmayan-tarih-sulara-gomuluyor-14021.html

Yorumlar

Yorum