Fatih Cami Altındaki Sarnıçta Tahribat Sürüyor

0
229

Silivri Tarih Derneği Fatih Mahallesi’nde Fatih Camii’nin altında yer alan dönemin Bizans Kilisesi Alexios Apokaukos’un Sarnıcında oluşan tahribat hakkında sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı.

ALEXIOS APOKAUKOS KİLİSESİ SARNICI’NDA TAHRİBAT SÜRÜYOR..

Hafta sonu Silivri Fatih Mahallesi’nde yer alan dönemin Bizans Kilisesi Alexios Apokaukos, şimdi ki Fatih Camii altında bulunan Bizans sarnıcına yaptığımız kontrol ve ziyarette sarnıcın giriş cephesindeki kemerlerin belli bölümlerinin yıkıldığını, yıkılan yapı elemanlarının ise girişte bulunan bazı eserlerin üzerine düşerek ayrıca tahribata yol açtıklarını gözlemledik.

Konu ile alakalı derneğimiz bünyesinde bir tahribat raporu hazırlayarak görseller ile birlikte Silivri Belediyesi Başkanımız Sayın Volkan Yılmaz ve ilgili birimlere gönderdik. Eserin Vakıflara ait olduğunu, kendilerinin de Vakıflara resmi başvuruları yaptıklarını belirttiler.

Vakıflar ile yaptığımız görüşmelerde ise tahribattan haberlerinin olmadığını ancak Silivri Belediyesi’nden gelen başvurunun değerlendirme sürecinde olduğunu belirttiler. Bu ay sonuna kadar eserin devrinin Silivri Belediyesi’ne yapılmasını planladıklarını belirttiler.

“Eser şu an Silivri Müftülüğü denetimi altında.”

Eser ile alakalı süreci takip ederek Belediyemize destek olmak ve toplumumuzun kültürel mirasları hakkında bilgi sahibi olmaları konusunda çalışmalarımıza devam ettiğimizi belirtmek isteriz.

Silivri Tarihi Kültürel Mirası Koruma Eğitim ve Araştırma Derneği

” Εκπαιδευτική και Ερευνητική Σύλλογη της περιοχής Σηλύβριας για την προστασία της ιστορικής πολιτιστικής κληρονομιάς”

Yorumlar

Yorum