Tarihi Köprülerde Hızlı Restorasyon İçin İşbirliği

0
191

Mimar Sinan Köprüsü ve Vakkas Köprüsü’nün açılmasıyla ilgili girişimlerini sürdüren Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, restorasyonu yapan yetkili kuruluşların üst düzey temsilcilerini Silivri’de misafir etti.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın Silivri ziyaretinde 2020 yılı Haziran ayına kadar yetiştirileceğini ifade ettiği Mimar Sinan Köprüsü’nde çalışmalar hız kazandı. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, tarihi köprü restorasyonu ile ilgili yeniden başlatılan çalışmalar kapsamında İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Müdürü Siyamettin Bayram, İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Mergül Kotil, Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatih Elcil, Kurul Üyeleri Şehir Plancısı Gürkan Coşkun ve Şehir Plancısı Mehmet Demiröz, Karayolları Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü adına Sara Yıldırım ve Kübra İnşaat Mühendisi Ahmet Muratoğlu’nu misafir etti. Kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcileri 32 Köprü olarak da bilinen tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nde bir araya geldi. İlk olarak değerlendirme toplantısı yapan heyet, ardından köprü üzerinde incelemelerde bulunarak gerekli çalışmaları hızlandırmak için işbirliği kararı aldı. İnceleme ziyareti sırasında Belediye Başkan Yardımcısı Harun Akkan, BEDAŞ Yetkilisi Murat Kusar, İGDAŞ Yetkilisi Bülent Mutlu, Silivri Belediyesi birim müdürleri ve ilgili çalışanlar da alanda hazır bulundu.

Kısa Köprü İncelendi

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden oluşan heyet, Mimar Sinan Köprüsü’nün ardından kısa köprü olarak bilinen tarihi Vakkas Köprüsü’nde de incelemeler yaptı. Uzun yıllardır kullanıma kapalı köprü ile ilgili çalışmalar tüm kurumların uyumlu çalışmaları ile hızlandırılacak.

Yorumlar

Yorum