Patara Plajı’nda 5 Binden Fazla Bebek Kaplumbağa Denizle Buluştu

0
629

Koruma altındaki deniz kaplumbağalarının yavruları denizle buluşmaya başladı. Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Patara Plajı’nda 5 binden fazla yavru denize ulaştı.

Deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki en önemli 22 yuvalama ve üreme alanından önde gelenlerinden biri olan Antalya Kaş ilçesindeki Patara Plajı’nda yavrular, Akdeniz’in mavi suları buluşmaya başladı. Bu sezonda Patara Plajı’nda tüm zamanların yuva rekoru kırıldı. Şu ana kadar tespit edilen 426 yuvadan, şu ana kadar 5 binden fazla yavru denize gönderildi. Bu sezon rakamın 20 bini bulması bekleniyor.

Açılan iki yuvadan çıkan 130 yavru güvenli biçimde Akdeniz’in mavi sularıyla buluştu. Açılan yuvalardan çıkan yavrular önce bir arada toplandı. Sonra güvenli bir biçimde, hiç kayıp vermeden Akdeniz’in mavi sularıyla buluşturuldu.

‘BÖYLE GİDERSE 20 BİN YAVRUYU DENİZLE BULUŞTURACAĞIZ’

DHA’nın aktardığı habere göre deniz kaplumbağalarını izleyen ekibin başkanı Pamukkale Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Eyüp Başkale, “Bugün çok güzel bir organizasyon yaptık. 130 civarında deniz kaplumbağası yavrusunu Akdeniz’in mavi sularıyla buluşturduk. Yolları açık olsun diyelim. Bu sene çok güzel şeyler gerçekleşiyor Patara kumsalında. Patara kumsalı ülkemizdeki 22 yuvalama kumsalından bir tanesi. Biz kumsalda korumakla, yavruları göndermekle yükümlüyüz. Geçen yıl 200 olan yuva sayısı bu yıl 426 oldu. Şu anda içinde bulunduğumuz sezon, hem anaç kaplumbağaların yuvalama yaptığı, hem de yavruların çıkışına denk geliyor. Yavru çıkışının ilk çeyreğinde olmamıza rağmen 5 binin üstünde yavrumuzu denizle buluşturduk. İşler böyle giderse tahmini olarak 20 bin yavruyu denizle buluşturacağız. Bunların ergine ulaşma oranı oldukça düşük. İlerleyen zamanlarda yaklaşık 8- 10 tanesi erginliğe ulaşacak. 20- 25 yıl sonra bunlar erginleşip, iyi bir dişi oldukları zaman, bunları bu kumsalda dört gözle bekleyeceğiz” dedi.

Kaplumbağaların denizle buluşmasına şahit olan Deniz Acar, “Bugün ilk defa Patara Plajı’na geldim. Muhteşem bir doğa olayına şahitlik etme fırsatını buldum. Küçük kaplumbağaların Akdeniz’in mavi suları ile buluşmasına şahitlik ettik. Benim için hayatımın unutamayacağım anlardan birisiydi” diye konuştu.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/patara-plaji-nda-5-binden-fazla-bebek-kaplumbaga-denizle-bulustu-311200