Ayasofya, Lozan Antlaşması’nın 97. Yıl Dönümüne Rastlayan 24 Temmuz’da İbadete Açılacak

0
402

Danıştay’ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ibadete açılması kararını onaylamasının ardından Ayasofya’da ilk namaz Lozan Barış Antlaşmasının 97. yıl dönümüne rastlayan 24 Temmuz’da kılınacak.

Ayasofya’nın ibadete açılması kararının ardından Ulusa Sesleniş konuşması yapan Erdoğan, “24 Temmuz Cuma günü Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz. Tüm milletimizden çalışmaların süratle yürümesi ve hazırlıkların bitmesi için buralarda ziyaret, gelip görme gibi telaşın içerisine girmenin doğru olmayacağını aziz milletime hatırlatmak istiyorum” dedi. 

Ayasofya’nın ibadete açılması kararının Türkiye’nin egemenlik haklarıyla ilgili olduğunun vurgusunu yapan Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağı neyse başkenti neyse sınırları neyse 81 vilayeti neyse Ayasofya’nın vakfiyesine uyulması şeklinde camiye dönüştürülmesi hakkı da odur. Her türlü tavrı ve ifadeyi bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz” ifadelerini kullandı. 

“Ayasofya’yı insanlığın ortak kültürel mirası vasfını koruyarak ibadete açacağımızın altını çiziyorum” diyen Erdoğan, Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camii’ne ücretli giriş uygulamasını kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları yerli ve yabancı, müslim ve gayrimüslim herkese kapıları sonuna kadar açık olacaktır” diye konuştu. 

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-ayasofya-nin-ibadete-acilmasinin-ardindan-aciklama-yapiyor,889946