Akgün Durudan Basın Açıklaması

0
1819

Silivri Spor Başkanı Akgün DURU Silivri de bulunan yerel basın ile yemekte bir araya geldi.

Basın ile bir araya gelen Akgün DURU konuşmasında: “Biz de insanız çok üzüldük çok sıkıntılı dönemler yaşadık. Genel Kurul da aday olduğumuz da hatta seçildiğimiz gecede bile bilmediğimiz şeyler ile karşılaştık. Onları burada anlatıp da tartışma ortamı yaratmak niyetinde değilim. Hepsi geride kaldı. Biz takımımız bu sene bir alt kümeye düştü, onun dışındaki branşlarda mümkün olduğunca elimizden gelen profesyonellikte ve kurumsallaşmada çaba sarf ederek devam ettik. Bu yılı bitirdik.”

“İki maçımız kaldı bizim. İnşallah bu haftaki maçtan önce de ligin bitmesine bir hafta kalmasına rağmen futbolcularımıza da, teknik heyetede olan maç başı ödemelerimizi de yapacaz. Bizim dönemize ait hiç bir ödeme kalmayacak. Haziran sonuna kadar da günü gelmiş tüm ödemelerimizi yapacaz. Allah’ın İzniyle, o şekilde planladık. Sadece taksitlendirilmiş günü gelmemiş ödemler de, geçmiş dönemlerde taksitlendirilmiş günü gelmemiş ödemler  taksitlendirilmiş kamuya ait ödemler kalacak.”

“En büyük meblağ eski başkanımızaydı önemli bir rakamdı, 1 milyon 200 bin lira gibi bir rakamdı, onu ödedik. Şükürler olsun artık kulübün şahıslara çok büyük borcu yok en azından artık şahıslara bağlı olmaktan kurtardık diye düşünüyorum, Ekonomik anlamda. Gönül isterdiki bunu 2 Lig de kalarak bunu yapabilelim.”

“Değişik sebeplerden ötürü bu lig de de tutunamadık. Bunun için herhalde en çok ben üzüldüm. Elimden gelen herşeyide yaptım diye düşünüyorum. Ama en niyetinde insanlar, gemilerin denizdeki dalgalarla nasıl boğuştuğu değil de karaya gelip, gelemediğine bakıyor. Sportif anlamda biz bunu karaya getiremedik. Bunun için üzgünüz. Üzgün olduğumuzu kendi hesabımızdan paylaştık. Bunun da sebebi, başkan olduğumuza göre biz hatalar yaptık demektir.”

“Fakat ben kulübün futbol takımının bir alt lige düşmesiyle, kulübün bir alt lige düşmesini ayrı tutuyorum. Biz kulübü bir alt lige düşürmedik, kulübü bir üst lige çıkardık. Nasıl üst lige çıkardık? Hepimiz aynı sürece hakimiz. 2 yıl önce bu kulüpte 3 milyon 300 bin borç vardı ve biz paralı başkanlar arıyorduk. Yani paralı biri gelsinde burada başkan olsun dedik. Neden? çünkü 3 milyon 300 bin gibi ödeme gücü sıkıntılı bir durum var. O bitti. Borç yerde değiştirmedi.Ondan sonra gelen arkadaşlarımız çok önemli katkılar yaptı. Ama borcun bir kısmı yer değişti. Kulübün bana borcu olmayacak. Borç yer değiştirmeyecek. Borç bitecek.”

“Bir daha söylüyorum! Kamuya olan 1 milyon 100 bin lira borç vardı, diğerleri kişilere, şahıslara olan borçtu. 1milyon 100 bin liranın, günü gelmişleri ödediğimizde 800 bin liralara inecek. O kada borçla biz genel kurula gidicez. O da kamuya olan günü gelmemiş taksitlendirilmiş borç.”

“Onun dışında İnşAllah planlarımız tutuyor. Kişilere şahıslara, kurum ve kuruluşlara, esnaflara borcu olmayacak Silivri Spor Kulübününün. Fakat biz bu mücadeleleri verirken kendimizden önemli şeyler verdik. Şunu da söyliyeyim bize bu süreçte en büyük desteği Silivri Belediyesi verdi. Onun dışında kendimizi geliştirmeye çalıştık, gelirlerimizi artırdık.”

“Borcun yer değiştirmemesi için gelir artırmak gerekiyor. iki tane örnek vereyim: Otoparkın geçen yıl ve bu yılki geliri arasındaki geliri 300 bin ile 400 bin gibi artı bir fark oluştu. Otoparkın aylık kirası 6 bin liradan 12 bin lira yaptık. Önümüzdeki yıl kim gelirse gelsin anlaşma hazır. Bundan önceki sene otoparktan gelen gelir 6 bin 72 liraydı 144 de çıkardık. Önümüzdeki yıl 200 bin lira olacak. 72 binden bir yıl içinde sadece bir yerden 200 bin lira gelir artışı oluyor. Arada 128 bin lira gibi büyük bir fark var. Bunlar elde edildiği zaman bor yer değiştirmiyor, eriyip gidiyor. Tabi bu mücadele veriliyor. Gönül istiyor ki bundan sonra gelecek olan arkadaşlar da bu arada Bir ay önce şunu söyledim:” Ben devam etme taraftarı değilim” bugün de aynı şeyi söylüyorum.”

“Çünkü bizim görev süremiz bir yıldı biz olağan üstü genel kurulla geldik, Haziran sonunda olağan genel kurulumuz var. Evet aday olmak istemiyorum ama şunu da söylüyorum;”Bu kulübü borçlandıracaklara bizim aldığımız gibi o hale getireceklere bu kulübü bırakmayacağım. Gerekirse aday olacağım. ”

“Bu neden? ben neden dışarıdan paralı tüccar arıyım? Son beş yılda biz bunları aradık. Şimdi biz bunu temizliyeceğiz. Yine bu zihniyet, yine bu mantık, yine borçlanma yok, buna müsade yok. Bununla ilgili şunu düşünüyoruz: Bunula Trabzonspor ve Etimesgut yaptı. Eski de ne olmuş gelmiş yönetim kurulu aldığı borçtan daha fazla borçlanmaya gitmiş ve kulübün borcu olarak devretmiş. Ben şimdi genel kurulda, genel kurul üyelerinden tüzük değişikliği istiyeceğim. Herkes kendi dönemine ait borçlardan mesul olacak, kişisel olarak.O zaman kulübün borçlanmasının önü kesilmiş olacak. ”

“Fikri, zikri, niyeti iyi olan biri çıkarsa en büyük desteği ben vereceğim. Ama niyetinden, fikrinden şüphe duyduğumuz insanlara, kişilere, şahıslara bu kulübü bırakmayacağım. Çünkü benim için öncelik; takımın bir üst lige çıkması, bir alt lige düşmesi değil. Kulübün gerçekten finansal yapısını düzeltmesi. Kişilere muhtaç olmaktan çıkması.”

“Herksin bildiği üzere stadımızın hali belliydi. Stadda maç yapılmasına izin verilmiyordu. Elimizden geldikçe çalıştık, çabaladık, o meslekte olan arkadaşlarımızda büyü katkı sağladı ve Stadı maç oynamaya elverişli hale getirdik. Kulüpte basketbol şubesi yoktu, basketbol şubesi açtık. Basketbol takımımızda İstanbul da Final four a kaldı. Basketbolun dışında Boks Kulübü açtık.”

“Kulübü sadece futbol olarak düşünmemeliyiz. Kulüp dediğimiz futbol, basketbol, boks gibi sporun tüm branşları ile uğraşmamız lazım. Bu yılı böyle geçirdik, tabi ki düşmeseydik. Önümüzdeki dönemler de Silivri Spor için örnek bir spor kulübü olmak anlamında daha kolay olacak.”

Basın ile bir araya gelen Akgün DURU konuşmasında bu konulara yer verdi.

Yorumlar

Yorum