Taç prens: Suudiler ılımlı İslam’a geri dönmek istiyor

0
1195

Suudi Arabistan’ın Kraliyet Başbakanı Muhammed bin Salman, “ılımlı İslam’ın” geri gelmesinin Körfez krallığını modernize etme planlarının anahtarı olduğunu söyledi.

Başbakan, gazetecilere verdiği demeçte, Suudi nüfusunun% 70’inin 30 yaşın altında olduğunu ve “dinimizin hoşgörüye çevirdiği” bir yaşam istediklerini söyledi.

Prens, “aşırılıkların kalıntılarını çok çabucak ortadan kaldırmak” taahhüdünde bulundu.

Yeni bir şehir ve ticaret bölgesindeki 500 milyar dolarlık yatırımın (381 milyar pound) açıklanmasının ardından yorumlarda bulundu.

NEOM olarak etiketlendi, Suudi Arabistan’ın kuzeybatı Kızıldeniz kıyısında, Mısır ve Ürdün yakınlarındaki 26.500 km² (10.230 sq miles) aralıkta olacak.

  • Suudiler, 500 milyar dolarlık şehir ve ticaret bölgesi planlıyor
  • Profil: Saudi Prens Mohammed bin Salman
  • Yasağı yürüten Suudi kadınların sonu toplumdaki derin değişimleri yansıtıyor

Suudi Arabistan’ın kraliyet ailesi ve dini kuruluşu, Wahhabism olarak bilinen Sünni İslam’ın sadık bir biçimine bağlı kalıyor ve kral kendisini İslam’ın en kutsal iki yerinin koruyucusu olarak şekillendiriyor.

Davranış ve kıyafet kuralları krallıkta sıkı sıkıya uygulanmaktadır.

Geçen sene Prens Muhammed Vision 2030 olarak bilinen petrol bağımlı krallığına toplumsal ve ekonomik değişimi getirmek için kapsamlı bir plan açıkladı.

Bu reformların bir parçası olarak, 32 yaşındaki devlet petrol şirketi, Suudi Aramco, ve dünyanın en büyük egemen servet fonu oluşturulması kısmi özelleştirme önerdi.

Ve Eylül ayında babası Kral Salman, dini muhafazakârlardan gelen uzun zamandır devam eden muhalefetine rağmen, kadın sürücüler yasağının gelecek sene sona ereceğini açıkladı.

Hükümet ayrıca eğlence sektörüne yatırım yapmak istiyor. Konserler bir kez daha tutuluyor ve sinemaların yakında geri dönmesi bekleniyor.

Prens Muhammed, reformları Salı günü Riyad’da düzenlenen ve yabancı yatırımcıları ve üst düzey yetkilileri çeken bir ekonomik konferansta savundu.

“Biz, daha önce bulunduğumuz ülkeye, yani bütün dinlere, geleneklere ve dünyadaki insanlara açık, ılımlı bir İslam ülkesine dönüyoruz” dedi.

“Normal bir hayat yaşamak istiyoruz, dinin hoşgörü, hoşgörü geleneğimizi çevirdiği bir hayat” diye ekledi.

“Suudi nüfusun yüzde yetmişi 30 yaşın altında ve dürüst olmak gerekirse hayatımızın önümüzdeki 30 yılını yıkıcı fikirlerle uğraşmayacağız, onları bugün ve bir anda yok edeceğiz” dedi.

Prens, İran’da bir İslam devrimi ve militanların Mekke’nin Büyük Camisini işgal ettiği sırada Suudi Arabistan’ın “1979’dan önce böyle olmadığı” vurgulandı.

Daha sonra, Suudi Arabistan’da halkın eğlencesi yasaklandı ve din adamlarına kamu yaşamı üzerinde daha fazla kontrol verildi.

Yorumlar

Yorum