Silivri’de Hayatı Paylaşmaya Engel Yok!

0
923

Silivri Belediyesinin Silivri halkına yapmış olduğu hizmetlerden biri olan Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi Eylül 2009’da çalışmalarına başladı. Bu yapılan hizmetten tekrar bilgilendirilmesi ve bu hizmetten yararlana bileceklerini “Silivri’de Hayatı Paylaşmaya Engel Yok” başlığı altında Silivri halkının bu yapılan hizmetten yararlana bileceklerini tekrar belirtti.

Silivri Belediyesi tarafından açılan Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi Eylül 2009’da çalışmalarına başladı. Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi, Silivri’de bulunan; engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili herhangi bir sağlık kuruluşundan alınmış %40 ve üzeri oranda “engelli sağlık kurulu raporu” olan ve 65 yaş ve üzeri kişilerin; sorunlarını dinlemek, çözüm aramak ve onların sosyal-ekonomik seviyelerini yükseltmek amacındadır. Her bir bireyin bir kişi veya kişilerden bağımsız yaşama kavuşturma, sosyal ve toplumla iç içe uyum içinde Yaşan, Üreten bir birey haline getirme hedefi ile yola koyuldu.

Birinci önceliği, rehabilitasyon hizmeti vermekten çok; kişilerin rehabilite olmalarını sağlamak için neler yapılmalıdır, kişiler nerelere yönlendirilmelidir sorularına yanıt bulmak; dolayısıyla rehabilitasyon sürecini koordine etmektir. Rehabilitasyon; bedensel veya ruhsal yönden bazı fonksiyonlarını kaybetmiş bireylerin tedavi edilmesi, sosyal-ekonomik, psikolojik desteklerle topluma yeniden tutunmasını sağlamaktır. Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezi bu yüzden bir rehabilitasyon merkezi değildir. Bütün bu süreci destekleyen, yol gösteren, kişiyi yönlendiren bir kurumdur. Kişinin rehabilitasyon sürecini en iyi şekilde geçirmesini sağlama amacındadır.

Silivri Belediyesi tarafından açılan Engelli ve Yaşlı Koordinasyon Merkezine (EYKOM) Fiziksel, Zihinsel, Mesleki, Psikolojik ve sosyal rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsi olarak yararlanabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum