Dersimiz: Meditasyon, Hocamız: Lady Gaga

0
1853

Zamanla bitmek bilmeyen yarışımız, her gün itinayla artan telaşımız ve taşımak zorunda kaldığımız ağır stres topu yetmezmiş gibi, dünyanın dört bir yanından gelen felaket haberleri de günlük yaşantımızı tüm olumsuzluğuyla etkiliyor. Henüz Irma Kasırgası gibi doğal afet haberlerinin yarattığı tarumarlığı üzerimizden atamamışken, dehşete düşüren Las Vegas katliamı ister istemez karamsar bulutların umudumuzu ele geçirmesine neden oluyor. Yalnızca uzaktan tanık olsak da, bu travmaların sonucunda ‘tükenmişlik sendromu’, ‘anksiyete bozukluğu’ ve Lady Gaga’yla birlikte farkındalığı artan ‘fibromiyalji’ rahatsızlığı gibi psikolojik hastalıklar ortaya çıkıyor. Böyle zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey ise; birlik, beraberlik ve biraz sükunet.

“Sessizlikte birleşip, birbirimizi hissetmenin hepimize iyi geleceğini düşünüyorum. Dünyadaki şiddete rağmen ruhumuzun ve bedenimizin biraz dinlenmesi ve demlenmesi şart.”

Lady Gaga, tüm dünyaya ve takipçilerine yukarıdaki sözlerle seslenerek, 20 dakikalık toplu bir meditasyon seansı öneriyor. Netflix’te yayınlanan ‘Five Foot Two’ belgeselini izlediyseniz, Gaga’nın kontrolsüz acılara yol açan fibromiyalji rahatsızlığı için meditasyonu bir çeşit terapi olarak uyguladığını bilirsiniz. Belgeselde hastalığı hakkında  “Depresif olduğum dönemlerde tüm bedenim spazm geçiriyor.” diyen Gaga, fibromiyaljiye karşı kesin bir tedavi yöntemi bulunamadığı için, kendine meditasyon aracılığıyla acısını kontrol etmeyi eğitiyor.

Hastalığı, iyisiyle kötüsüyle yaşadıkları ve ifade etmekten asla çekinmediği fikirleriyle her zaman şeffaf bir yolda yürüyen Gaga, kendisine iyi gelen meditasyonu da dünyayla paylaşmakta kararlı. Las Vegas saldırısında hayatını kaybeden 58 kişi ve sayıları 500’ü geçen yaralılar için Instagram’ın canlı yayın özelliğini kullanarak, toplu meditasyona davet eden yıldız ilk seansını gerçekleştirdi. Gaga katılan herkese teşekkürlerini sunmayı da ihmal etmedi. “Benimle beraber meditasyon yapıp, sessizliği paylaşıp dua ettiğiniz için teşekkür ederim.”

Yoğun ilgi gören bu online seansın ikincisi her an düzenlenebilir. Bu yüzden Lady Gaga’yı takipte kalın!

Yorumlar

Yorum