Kusursuz Bir Ağız Temizliği

0
1032

Ağız ve Diş sağlığı büyük, küçük herkesin dikkat etmesi gereken çok önemli bir konu. Bu konu üzerinde özen gösterilmemesi, günlük bakımların ihmal edilmesi durumunda bunun ileride ki  yıllarda hem önemli sağlık sorunları hem de yüklü tedavi masrafları olarak altından kalkması güç sonuçlar doğurması kaçınılmaz bir gerçek. Teknolojinin gelişmesi ile beraber ağız ve diş bakımı konusunda hayatımızı kolaylaştıracak gelişmeler kaydediyor, bununla beraber ağız ve diş sağılığı konusunda bizlere oldukça önemli katkılar sağlıyor. Ve ağız ve diş sağlığımızı koruma altında tutabilmemiz için gereken adımlar…

Hekimlerin Tavsiye Ettiği Fırçalama

 Ağız ve diş sağlığının olmazsa olmazı dişlerin her gün düzenli bir şekilde fırçalanmasıdır. Teknolojinin’de gelişmesi ile ortaya koyulan teknolojik ürünler çerisinde şarj edilebilir diş fırçaları ön plana çıkmakta. Özelikle teknolojik özellikleri açısından zengin olan şarj edilebilir diş fırçaları pek çok ağız sağlığı faydası sunuyor. Hatta diş fırçalama alışkanlığımızın artmasına yardımcı olur. Manüel diş fırçalarına göre daha üstün diş temizliğini sağlar. Fırça gövdesi içerisindeki zamanlayıcı da diş hekimlerinin tavsiye ettiği 2 dakikalık süre boyunca dişlerinizi fırçalamanızı yardımcı olur.

‘Hepsi bir arada’ özelliği taşıyan diş macunu kullanın

Ağız ve diş sağlığının bir diğer önemli parçası diş macunlarıdır. Koruyucu bir macun ve doğru diş fırçalama, diş ve ağız temizliği sağlayarak sorunların önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada, ‘Hepsi Bir Arada’ adını verilen, ağzın genel sağlığını koruyan ve sürdürülmesine yardımcı olan yeni nesil diş macunu tavsiye edilmektedir. Bu diş macunu diş hekimleri tarafından da onaylanmaktadır çünkü kontroller sırasında olası tedavi gereksinimlerini önleyecek bir koruma sunar. Bu diş macununda, sağlıklı, güzel dişlere ulaşmaya yardımcı olmak üzere stanöz klorür, sodyum florür gibi güçlü bileşenler bir araya gelmiştir. Bu bileşenler, dişleri çürüklere, diş eti problemlerine ve diş minesi erozyonuna karşı korumaya yardımcı olur ve bakteri plağı ve ağız kokusuyla savaşır.

 Ağız bakım suyunu düzenli kullanmayı ihmal etmeyin

Ağız bakımı rutininize ağız çalkalama suyu veya durulama suyu eklemek nefesinizi tazelemeye ve ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Çok çeşitli ağız çalkalama suyu seçenekleri vardır. Ancak bu seçeneklerin ne olduğunu ve ağız çalkalama veya durulama suyu seçerken neyi dikkate almanız gerektiğini bilmek önemlidir. Piyasadaki pek çok ağız çalkalama veya durulama suyu alkol içerir. Küçük çocuklarınız varsa veya alkol tedavisi görüyorsanız, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için alkolsüz bir ağız çalkalama suyu seçmek isteyebilirsiniz. Bunun yanında, diş hassasiyeti yaşayanlar veya diş tedavisi sonrası iyileşme döneminde olanlar için ağız çalkalama suyu içindeki maddeler tahriş edici olabilir. Böyle durumlarda rahatlatıcı ve dişleriniz ile diş etlerinize nazik davranan maddeler içeren alkolsüz ağız çalkalama suyunu denemelisiniz.

Diş ipi ile günlük diş bakımınızı tamamlayın

Diş ipi kullanmayı, diş bakımı rutininizin düzenli, günlük bir parçası haline getirirseniz daha ileri yaşlarda dişlere sahip olma olasılığınız artar, proteze ihtiyaç duyma olasılığınız azalır. Periodontal hastalık diş özünün ölmesinin birincil nedeni olmamakla birlikte, kronik olarak sağlıksız dişetleri dişlerinizi kaybetme ya da kanal tedavisi ihtiyacı riskinizi artırabilir. Ve günde iki defa diş fırçalama rutini iyi bir ağız hijyeni için gerekli olsa da, tek başına fırçalama sizi diş eti roblemlerinden ve sonucunda diş kaybından korumayabilir.Hassas ya da kanayan dişetlerine sahip pek çok kişi, kanamayı kötüleştirme endişesiyle diş ipi kullanmama eğilimi gösterebilir. Ancak, aslında diş ipi kullanımı dişetlerinin sağlığını
iyileştirir ve dolayısıyla kanamanın önlenmesine yardımcı olur.

 

Yorumlar

Yorum