İdlib’de sivillere yoğun hava saldırıları sürüyor

0
916

Suriye’nin Türkiye sınırındaki “çatışmasızlık bölgesi” İdlib’e yoğun hava saldırıları devam ediyor. Bugünkü saldırılarda en az 12 sivil öldü.

Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki İdlib’e düzenlenen şiddetli hava saldırıları sürüyor. Bugünkü saldırılarda en az 12 sivil hayatını kaybetti.

İdlib’deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ilin güneyindeki Han Şeyhun, Kefer Nebil ve Serakib ilçeleri, Temania, Marzita, Circenaz beldeleri ve Has, Habit, Hamidiye, Neyrab, Eblin, Kefer Secne, Sifvahan, Deyr Şarki, Telemnis, Benin ve Serce köyleri hava saldırılarının hedefi oldu.

Söz konusu bölgelere düzenlenen en az 70 saldırıda toplam 12 sivil öldü. Böylece son 4 günde İdlib’de 35 sivil hava saldırılarında hayatını kaybetmiş oldu.

İdlib’deki durum

Mart 2015’te muhaliflerin kontrolüne giren İdlib, iç savaş boyunca rejimin yoğun saldırılarının adresi oldu.

Rejim, Han Şeyhun beldesine 4 Nisan’da yaptığı kimyasal silah saldırısında en az 100 sivilin ölümüne sebep olmuştu.

Türkiye ve Rusya öncülüğünde Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlatılan ateşkes süreci sayesinde kente yapılan hava saldırıları yaklaşık 2,5 aydır durma noktasına gelmişti.

Ancak 2,5 milyon civarında sivilin yaşadığı kent, zaman zaman rejimin topçu saldırılarının hedefi oluyordu.

Geçen cuma ateşkesin garantörü Türkiye, Rusya ve İran, İdlib’deki “çatışmasızlık bölgesi” sınırlarında anlaşmaya varmıştı. Garantör ülkeler, kentte muhalifler ve doğusundaki rejim güçleri arasına gözlemci güç göndermekte uzlaşmıştı.

ABD’den İdlib ve Hama’daki hava saldırılarına tepki

ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, İdlib ve Hama’nın kuzey bölgesinde 19 ve 20 Eylül tarihlerinde yapılan hava saldırılarında en az üç sağlık görevlisinin, sağlık merkezlerinin ve sivil savunma merkezlerinin hedef alındığı yönündeki haberlerden kaygı duymaktadır.” ifadesine yer verdi.

Saldırılarda sağlık görevlilerinin ve sivil savunma çalışanlarının hedef alındığına dikkati çeken Nauert, bu saldırının Suriye rejiminin ve müttefiki olan Rusya’nın saldırı biçimine “uyduğunu” kaydetti.

Sözcü Nauert, Suriye’deki krizin askeri yollarla çözülemeyeceğini vurguladı.

Yorumlar

Yorum