Barzani’nin Yapacağı Referanduma ABD’den Sert Tepki: Şiddetle Karşıyız

0
1015

ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert, “25 Eylül’de IKBY’nin yapacağı referanduma şiddetle karşıyız.” dedi.

 

ABD Dışişleri sözcüsü Heather Nauert, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin yapacağı bağımsızlık referandumuyla ilgili açıklama yaptı. Nauert, “Şiddetle karşıyız.” diyerek tepki gösterdi.

“SERT BİR ŞEKİLDE KARŞIYIZ”

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’a komşu ülkelerin tamamının planlanan referanduma karşı olduğuna dikkati çekti.

“ABD sert bir şekilde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna karşı çıkmaktadır.” ifadesini kullanan Nauert, Bağdat ile Erbil arasında müzakere yapılması çağrısında bulundu

“REFERANDUM OLURSA MÜZAKERE OLMAYACAK”

Sözcü Nauert, “Bu referandum gerçekleşirse büyük olasılıkla Bağdat’la müzakere olmayacak ve bunun ötesinde uluslararası toplumun müzakereye vereceği desteğin önüne geçilmiş olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Referandum kararında diretmenin Kürtler dahil bütün Iraklılara “bedelinin” olacağını vurgulayan Nauert,referandum tartışmalarının terör örgütü DEAŞ’a karşı verilen mücadeleyi “kötü etkilediğini” de kaydetti.

“TİCARİ İLİŞKİLERİ TEHLİKEYE SOKUYOR”

Nauert, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Referandum Irak Kürdistanı’ndaki ticari ilişkileri tehlikeye sokmaktadır ve referandum Irak’ın uluslararası müttefikleri istemese dahi yapılan her türlü yardımı etkileyecektir. Bu ise böylesi zor bir durumun en basit gerçeğidir. Aksine, bizim Kürt liderlere alternatif olarak çağrısını yaptığımız gerçek bir müzakere, Iraklı Kürtlerin haklı dertlerine çözüm sözü barındırmaktadır ve bu bütün Irak halkının yararına olan Bağdat-Erbil arasında yeni ve yapıcı bir yol olacaktır.

Referandum süreci Kürtleri bir araya getirdi, yaklaşık iki yıldır ilk defa Kürt parlamentosunu canlandırdı ve önemli konular uluslararası ortamlara taşındı. Referandumun kendisi ABD ve uluslararası toplumun desteklediği alternatif yol göz önünde bulundurulduğunda gereksizdir.”

Yorumlar

Yorum